سیم برق آلومینیومی باعث بارش برف در تبریز شد

سیم کشی ساختمان آلومینیوم نوعی سیم برق آلومینیومی است که برای ساخت و سازهای مسکونی یا منازل است که از هادی های الکتریکی آلومینیومی استفاده می کند.

آلومینیوم نسبت به مس رسانایی بهتری به وزن دارد و بنابراین برای سیم‌کشی شبکه‌های برق از جمله خطوط انتقال برق سربار و خطوط توزیع برق محلی، و همچنین برای سیم‌کشی برق برخی از هواپیماها نیز استفاده می‌شود.

شرکت های برق از اواخر دهه 1800 تا اوایل دهه 1900 از سیم آلومینیومی برای انتقال برق در شبکه های برق استفاده کرده اند. دارای مزایای هزینه و وزن نسبت به سیم های مسی است.

سیم آلومینیومی در کاربردهای انتقال و توزیع نیرو هنوز هم امروزه ماده ترجیحی است. در ساخت و سازهای مسکونی آمریکای شمالی، سیم آلومینیومی برای سیم کشی کل خانه ها برای مدت کوتاهی از دهه 1960 تا اواسط دهه 1970 در دوره ای که قیمت مس بالا بود، استفاده شد.

وسایل برقی (پریزها، کلیدها، روشنایی، پنکه ها و غیره) در آن زمان با در نظر گرفتن ویژگی های خاص سیم آلومینیومی مورد استفاده طراحی نشده بودند و برخی از مسائل مربوط به ویژگی های خود سیم، ایجاد تاسیسات بود.

سیم

با سیم آلومینیومی بسیار مستعد مشکلات است. استانداردهای تولید بازنگری شده برای سیم و دستگاه برای کاهش مشکلات ایجاد شد. خانه‌های موجود با این سیم‌کشی آلومینیومی قدیمی که در مدارهای انشعاب استفاده می‌شود، خطر آتش‌سوزی بالقوه دارند.

سیم آلومینیومی برای مدت زمان قابل توجهی به عنوان یک رسانای الکتریکی مورد استفاده قرار گرفته است، به ویژه توسط تاسیسات برق مربوط به خطوط انتقال برق که مدت کوتاهی پس از شروع سیستم های توزیع برق مدرن که در اواخر دهه 1880 ساخته شدند، استفاده می شود.

سیم آلومینیومی برای انتقال جریان یکسان به سیم سنج بزرگتری نسبت به سیم مسی نیاز دارد، اما همچنان برای یک کاربرد خاص از سیم مسی ارزانتر است.

خطوط برق هوایی 500 کیلوولت مدرن مورد استفاده در یک سیستم توزیع نیروی برق که توسط یک شرکت برق تامین می شود
آلیاژهای آلومینیومی که برای هادی‌های الکتریکی استفاده می‌شوند، تنها تقریباً 61% رسانای مس با همان مقطع هستند اما چگالی آلومینیوم 30.5% مس است.

بر این اساس، یک پوند آلومینیوم دارای ظرفیت حمل جریان برابر با دو پوند مس است. از آنجایی که قیمت مس تقریباً سه برابر وزن آلومینیوم است (تقریباً 3 دلار آمریکا در پوند در مقابل 1 دلار در پوند در سال 2017)، سیم های آلومینیومی یک ششم هزینه سیم مسی با همان رسانایی هستند.

وزن کمتر سیم های آلومینیومی به ویژه باعث می شود که این هادی های الکتریکی برای استفاده در سیستم های توزیع برق توسط تاسیسات برق مناسب باشند زیرا برج ها یا سازه های پشتیبان برای حمل جریان یکسان فقط باید نیمی از وزن سیم ها را تحمل کنند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.